פסיכומטרי - כל מה שצריך לדעת על הבחינה הפסיכומטרית

מה זה פסיכומטרי ?

מבחן הפסיכומטרי מהווה אמת מידה על פיה קובעים המוסדות להשכלה גבוה בארץ את רמת ההתאמה של המועמדים למקצועות השונים. מבחן הפסיכומטרי אחיד לכלל הנבחנים ואינו מושפע מציוני מגן והערכות הניתנים לתלמידים הניגשים לבגרות. ברוב מוסדות הלימוד הבחינה הפסיכומטרית שקולה לתעודת הבגרות ולכן ההחלטה אם לקבל אותך למוסד הלימודים תושפע 50% מממוצע הבגרות ו- 50% מציון הפסיכומטרי.

מה מבנה המבחן ?

הבחינה הפסיכומטרית בודקת את כישורי הנבחן בשלושה תחומים:חשיבה מילולית, חשיבה כמותית, ואנגלית.מעבר לכך בבחינה נבדקים גם אלמנטים נוספים כמו עבודה תחת לחץ של זמן ושמירה על ריכוז לאורך זמן.משך הבחינה הוא 3 שעות ו- 20 דקות כשבמהלכה צריך לענות על כ- 220 שאלות שזה אומר שיש לכם פחות מדקה לפתרון שאלה אחת.

מי אחראי על הבחינה ?

מבחן הפסיכומטרי נכתב ונבדק על ידי "המרכז הארצי לבחינות והערכה". גוף זה נוסד בשנת 1981 ע"י ועד ראשי האוניברסיטאות כדי לטפל בבחינת הכניסה של מועמדים לאוניברסיטאות השונות. המבחן אחיד לכל המוסדות המשתמשים בה בשיקלול ציון הקבלה של המועמד ללימודים.

איך נרשמים לבחינה ?

הרשמה לפסיכומטרי היא הליך נפרד מההרשמה לאוניברסיטאות או לקורסי ההכנה לפסיכומטרי. אפשר לגשת לבחינה גם בלי להירשם לאוניברסיטה.כל שצריך כדי להיבחן בבחינה הפסיכומטרית הוא תעודת זהות ישראלית/דרכון. ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית מתבצעת בשני אופנים: רכישת ערכת הרשמה מחנויות הספרים השונות (סטימצקי, צומת ספרים וכו') או הרשמה באינטרנט באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

מה אומר הציון ?

כאמור משקל הבחינה הפסיכומטרית בשקלול ציון הקבלה הוא 50% כלומר הוא שקול לציוני תעודת הבגרות. הציון הכללי הוא בין 200 ל- 800 ומעבר לציון הכללי מקבל הנבחן גם ציון בכל אחד מתחומי הבחינה (כמותי, מילולי ואנגלית) הנע בין 50 ל- 150. משקל הציונים בפרקי החשיבה הכמותית והמילולית כפול מפרקי האנגלית והציון הוא יחסי ומחושב עפ"י עקומת ההתפלגות הנורמלית.

אפשר לגשת לעוד מועד ?

אין הגבלה לכמות הפעמים שמותר להיבחן. אך קיים איסור להיבחן בשני מועדים סמוכים כלומר אם ברצונך לגשת למועד נוסף עליך לדלג על המועד הקרוב למועד בו נבחנת ולגשת למועד שאחריו. אין מה לדאוג הציון הקובע בבחינה הפסיכומטרית הוא הגבוה מכולם. חשוב לציין שהציון תקף למשך 7 שנים.

לאן נשלח הציון ?

ציון הפסיכומטרי נשלח, באופן אוטומטי, תוך 45 ימים לאוניברסיטאות השונות: בן גוריון , בר אילן, חיפה, העברית, תל אביב והטכניון ובנוסף גם למוסדות אותם סימנתם בטופס ההרשמה. ניתן לשנות (להוסיף או להוריד) גם לאחר הגשת טופס ההרשמה באמצעות דואר למרכז הארצי. כמובן שציון הפסיכומטרי יישלח אליכם בדואר הביתה למרות שתוכלו לראותו באינטרנט (אתר המרכז הארצי) לפני.


 

מלאו את הפרטים והקורסים המובילים יחזרו אליכם עם כל ההנחות והמידע בחינם וללא התחייבות: